Skip to content

SEO Copywriter a wiedza techniczna

Weźmy wszyscy głęboki wdech… Temat copywriterów i ich wiedzy na temat pozycjonowania pojawia się dość często przy okazji rozmów o tej gałęzi marketingu internetowego. W tej rozproszonej dyskusji znajdziemy wiele głosów, w większości skrajnych. Jedni powiedzą nam, że copywriter nie musi wiedzieć o SEO nic, a inni, że najlepiej, gdyby sam był w stanie zoptymalizować stronę internetową. Jak znaleźć złoty środek w tym gąszczu opinii?

Zacznijmy od tego, że żadna z nas wyrocznia delficka i założeniem wpisu nie jest ostateczne rozwiązanie sporu na ten temat. Jako osoby działające w branży SEO mamy swoje obserwacje i przemyślenia, którymi chcemy się z Wami podzielić. Zależy nam jednak na tym, aby wyjść naprzeciw nowicjuszom w dziecinie SEO, którzy nie wiedzą do końca, jak ustosunkować się do pisania tekstów pod wymogi wyszukiwarki Google. Chcemy też spojrzeć na problem z dwóch perspektyw – osoby optymalizującej strony www oraz osoby piszącej teksty na te witryny.

Pisanie pisaniu nierówne

Tworzenie treści pod SEO rządzi się swoimi prawami. Nie są to może w pełni klarowne założenia, ale z pewnością pozwalają na obranie określonej strategii. Pierwsza rzecz, z której copywriter powinien sobie zdawać sprawę, to specyfika tego rodzaju zleceń. SEO copywriting a copywriting to całkowicie inne dziedziny. Ta druga opiera się na oryginalności i przykuwaniu uwagi konsumenta, kiedy pierwsza ma bardziej instrumentalne znaczenie (co nie znaczy, że mniej ważne!). Warto o tym wiedzieć, kiedy planujemy perspektywiczną karierę w marketingu internetowym, a wiedzę o tym obszarze czerpiemy jedynie z książki wydanej w latach 90. Dlaczego taki punkt widzenia jest istotny? Bo SEO to często praca zespołowa między copywriterem a SEO-wcem technicznym, więc obaj muszą grać do jednej bramki. Jako początkujący autor tekstów pisanych powinniśmy sobie więc uświadomić, że nasze starania są podyktowane sprecyzowanym założeniom pozycjonowania, sam kontent musi być więc do nich dostosowany. SEO copywriting bywa zatem wymagający. Jest to zupełnie inna praca od tradycyjnego copywritingu, lecz nie mniej kreatywna i nie mniej istotna.

#teamwork

Wspomnieliśmy, że działania SEO to nierzadko tandem pozycjonera i copywritera. Co to oznacza w praktyce? Ciągłe porozumienie. Copywriter musi dokładnie wiedzieć, na jaką stronę tworzy treści, jakiego mają być rodzaju i jaki cel im przyświeca. Przydatna też bywa informacja na temat miejsca, w którym ma znaleźć się tekst. Mówiąc wprost – SEO copywriter nie pisze w próżni. Najczęściej poprzedza je zaznajomienie się z ofertą klienta, jego branżą i stylem, do którego przyzwyczaił swoich kontrahentów. Dzięki temu, że copywriter przestrzega tych wytycznych, pozycjoner ma dużo łatwiejsze zadanie z umieszczeniem ich na stronie. Pamiętajmy, że tekst jest częścią działań SEO, oprócz tego jest wiele innych czynności, które trzeba wykonać w obrębie strony – im lepiej więc tekst będzie przygotowany do publikacji, tym pozycjoner będzie miał mniej roboty z edycją, a co za tym idzie, pozycjonowanie strony okaże się efektywniejsze i kompleksowe.

Naszym zdaniem spór o to, kto jest w SEO ważniejszy, pozycjoner czy copywriter, jest z góry bezcelowy i nie prowadzi do niczego oprócz jałowych kłótni między jednymi a drugimi. Obaj są potrzebni, muszą ze sobą pracować, więc dobrze by było, gdyby przy okazji nie próbowali udowodnić swojej wyższości. Na tym traci wyłącznie jakość pozycjonowania.

Słowa kluczowe

SEO copywriting kręci się wokół słów kluczowych. Frazy te są punktem wyjścia dla każdego, kto chce stworzyć tekst pod wyszukiwarkę Google. Ich dobór jednak rzadko kiedy spoczywa na barkach copywritera. Frazy najczęściej określone są przez klienta lub pozycjonera. Rolą copywritera jest obudowanie ich spójnym i profesjonalnym tekstem. Umieszczenie i częstotliwość występowania słów kluczowych jest sprawą indywidualną i powinno być ustalane z pozycjonerem. Autor musi zadbać też o to, aby rozmieścić je naturalnie, aby tekst nie zdradzał swojego prawdziwego przeznaczenia. Rolą pozycjonera natomiast jest analiza i ocena rokowań wynikających z takiego, a nie innego doboru i rozmieszczenia fraz, a także zadbanie o to, aby sporządzone teksty znalazły się na właściwych podstronach.

Kontakt z klientem

To dość kłopotliwe zagadnienie. Copywriter-freelancer działający w pojedynkę będzie się z klientami kontaktował sam. W takiej sytuacji im większa będzie jego wiedza techniczna, tym skuteczniejsze teksty napisze, doskonale wiedząc, jak dobrać frazy kluczowe i na które podstrony pisać teksty. Wielu copywriterów pracuje właśnie w takim trybie. Specyfiką tego rodzaju pracy jest więc nie samo wypozycjonowanie strony, lecz zapewnienie jej wysokiej jakości kontentu, co bez dwóch zdań ma wpływ na SEO, lecz nie jest jego jedynym fundamentem. W momencie, w którym chcielibyśmy zapewnić konsumentom kompleksowe dostosowanie strony pod wymagania wyszukiwarki Google, dobrze byłoby współpracować z doświadczonym pozycjonerem i to właśnie jemu powierzyć kontakt ze zleceniodawcą. SEO-wiec przygotuje określoną strategię, my natomiast będziemy mogli skupić się na pisaniu.

Na tym etapie łatwo już dostrzec, że naszym zdaniem najskuteczniejsze działania SEO są wynikiem współpracy pozycjonera z copywriterem. Wtedy każdy wie, jakie jest jego zadanie i nie musi rozpraszać się dodatkowymi obowiązkami, które mogą nastręczać wielu pytań i wahań. Zadaniem copywritera jest pisanie użytkowych, dostosowanych do założeń strony klienta oraz wytycznych Google’a testów, a powinnością pozycjonera jest wykorzystanie ich w taki sposób, żeby okazały się efektywne w procesie pozycjonowania. Jedyna sytuacja więc, w której copywriter powinien mieć ścisłą wiedzę techniczną to freelance. Pisanie wciąż pozostaje w centrum zainteresowań copywritera, ale im więcej będzie wiedział na temat samego SEO, tym lepiej określi formalne założenia tekstu.

A Wy jak myślicie? Zgadzacie się z naszą opinią czy macie zupełnie inną? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to jedynie nasz punkt widzenia, chociaż doświadczenie wyniesione z wielu wypozycjonowanych stron www pozwala nam przypuszczać, że model ten sprawdza się w stu procentach. A skoro „u nas działa”, to możliwe, że zadziała i u Was!

Opublikowano w kategoriiCopywritingSEO

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Copyright © 2022 freelancerzy.net
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?

AKCEPTUJĘ